2019.01.13
Szerző: Höflinger Norbert
- teszik fel a kérdést oly sokan. Összeszedtük a leggyakoribb kérdéseket és válaszokat.
Tulajdonos alatt minden esetben azt a céget vagy magánszemélyt értjük, aki a berendezést megvásárolta, a könyvelésében szerepelteti. Hulladékkezelés szempontjából Ő lesz a hulladék termelője, neki kell gonoskodnia arról, hogy a rossz berendezés megfelelően legyen kezelve.
Amennyiben Ön egy olyan berendezés regisztrált szerelője, amely a Nemzeti Klímavédelmi Hatóságnál van regisztrálva, Ön jogosult arra, hogy a berendezést gázmentesítse, illetve az erről szóló jegyzőkönyvet feltöltse a rendszerbe.
Ez csak megállapodás kérdése. Cégünk fizet a rossz berendezésekért keressen minket bizalommal.
A rossz berendezések veszélyes hulladéknak minősülnek, így azokat csak veszélyes hulladékszállítási engedéllyel rendelkező cég szállíthatja. Kezelni is csak olyan cég kezelheti, amelyik rendelkezik hűtőgépekre vonatkozó (HAK kód: 16 02 11* 16 02 13* 20 01 35*) veszélyes hulladékkezelési engedéllyel. Nem utolsó sorban rendelkezik fémkereskedelmi engedéllyel, és F-gáz azonosítóval is.
Azért mert teljesen mentesíteni nem lehet. A csövekben, szelepeknél maradhatnak olajfilm rétegek, olaj maradványok, amelyek tartalmazhatnak hűtőközeget is. A legegyszerűbb szemléltetés ezekre vonatkozóan talán a kiürült olajos flakon lehet. Hiába öntöm ki belőle az összes olajat, mindig visszacsorog az aljára egy kevés, amely képes arra, hogy elszennyezze a környeztét. A kiürült olajos flakon is veszélyes hulladék, nem dobható a háztartási szemétbe. Ugyanez igaz a klímaberendezésekre, folyadékhűtőkre is.
Az "SZ" kísérőjegy a veszélyes hulladékok útját nyomon követő 4 példányos nyomtatvány, melyből 2 példány a termelőé (egy a szállításkor ott marad, egyet a hulladék kezelője visszaküld), 1 példány a szállító, 1 példány pedig a hulladék kezelőjéé.
A törvény szerint mindig a hulladék termelője. Ugyanakkor tudjuk, hogy ez nem kivitelezhető, ezért cégünk kérésre ezt a terhet átvállalja.
Mindenképpen kell, a hulladék termelőjének neve, székhelye, telephelye, adószáma, KÜJ és KTJ száma. Ezen kívül meg kell határozni a hulladék HAK kódját is.
A lefejetett hűtőközeg (ha nem visszatölthető) veszélyes hulladék. Maximum 1 évig tárolhatja a hulladék termelője a telephelyén nyomásálló palackokban azután mindenképpen gondoskodnia kell a megfelelő kezeléséről. Hulladék hűtőközeget csak olyan cég vehet át, aki rendelkezik erre megfelelő hulladékkezelési, vagy hulladék hasznosítási engedéllyel, és F-gáz azonosítóval. Szállítani pedig az ADR szabályai szerint kell, és csak veszélyes hulladékszállítási engedéllyel rendelkező cég szállíthatja, akinek az engedélyeiben szerepel legalább a 14 06 01* HAK kód.
Az általános válasz az, hogy NEM.
A hulladékokról szóló 2012. évi CLXXXV. törvény 14§ (c) pont azt mondja, hogy"Hulladékot csak hulladékgazdálkodási engedély birtokában vagy nyilvántartásba vétel alapján lehet szállítani, kivéve, ha... a gazdálkodó szervezet nem üzletszerűen, alkalmilag, az elkülönítetten gyűjtött hulladékát saját járművével, másik telephelyén levő üzemi gyűjtőhelyre vagy átvételi helyre, hulladékgyűjtő pontra, hulladékgyűjtő udvarba, valamint hulladékkezelőhöz szállítja,..."
A fentiekkel az probléma, hogy a törvény nem definiálja az alkalmilag kitételt, és nincs arra vonatkozó állásfoglalás, hogy ez 1, 2, ... 100 alkalmat jelent-e. De ha ebbe próbálunk kapaszkodni, akkor is fontos, hogy csak a tulajdonos szállíthatná, és a leszerelést végző szerelő cég biztosan nem.
A problémák teljes körű elkerülése végett a legjobb, ha biztosra megyünk, és olyan céget bízunk meg, akinek van hulladékszállítási engedélye.
Mennyiségtől függ és összetételtől függ. A 40 kg alatti mennyiséget még ha egyneműek is, égetésre szállítjuk el. A már nem használható hűtőközegek szintén égetésre kerülnek. 40 kg felett elvégezhető az ügyfél kérésére egy laborvizsgálat, amely ha pozitív eredményt hoz a hűtőközeget regeneráltatjuk.
Az UN szám határozza meg, de általában igen a veszélyes hulladék az ADR hatálya alá tartozik, ugyanakkor ez nem minden esetben jelenti azt, hogy az autón táblával kell ezt jelölni.
Sőt, át is kell adnia. Így az Ön raktára csökken, a hulladékkezelő cégé pedig nő.
Igen, de nem szükséges. Elég csak üzemen kívül helyezni.
"Tájékoztatjuk, hogy a berendezés regisztrációjának törlése iránti kérelem előterjesztése az alábbi módon tehető meg.
A Hatóság hatáskörébe tartozó ügyekben kizárólag az elektronikus úton, a személyre szabott ügyintézési felületen (SZÜF; elérhetősége: https://szuf.magyarorszag.hu/) előterjesztett kérelmeket és beadványokat áll módjában figyelembe venni. A Hatóság hatáskörébe tartozó ügyek a SZÜF felületén a „Mezőgazdaság, környezetvédelem” menüpontban érhetőek el (jelen esetben, duplikált berendezés felvitelnél: NKVH: Alkalmazás (berendezés) regisztrációjának törlése)
Kérjük, hogy a gyors ügyintézés és pontos beazonosíthatóság végett minden esetben tüntesse fel F-Gáz azonosítóját is." - Forrás NKVH
A hitelesített nyomástartó edényt bárki megvásárolhatja. (akár a tulajdonos, akár a klímaszerelő cég) Mi javasolni szoktuk a bérbevételt akár a Frigogáz / Climalife-tól, akár cégünktől a HWD Recycling Kft.-től. De semmi nem zárja ki, hogy a klímaszerelő cég adjon palackot az ügyfelének.
A bérbevételnek sok előnye van pl. egy projekt esetén. Nem áll a klímás cég pénze a palackban, míg a partnertől elkerül, átfejtik, visszakerül., nem kell folyamatosan észben tartani a nyomáspróbákat stb.
A palack sorsa csak megbeszélés kérdése. A dorogi hulladékégető minden esetben visszaadja a palackot a beszállítónak, miután kiégette belőle a hűtőközeget. Cégünk a nem saját tulajdonú palackok tartalmát átfejti és saját palackban továbbítja az égető felé a hűtőközeget.
Cégünk felé írásban, vagy telefonon. De a legtöbb hulladékszállító cég biztosan nyitott rá, hogy gyűjtőjárat keretében szedje össze a hulladékot. Költségcsökkentő megoldás lehet még, ha a hűtőközeg és berendezés egy autóval kerül elszállításra, így jelentős logisztikai költséget lehet megspórolni.
A minél pontosabb árajánlat adáshoz az alábbi adatokra van szükség
A fentiek alapján ki tudjuk számolni, hogy milyen költségek várhatóak illetve azt is, hogy milyen bevétel keletkezhet a leselejtezett berendezésből.